Nanotechnologie textil

Díky unikátní nanovlákenné struktuře s průměrem vláken do 150 nm má nanovlákenná membrána NANOMEMBRANE na 1 cm2 o 25 % více pórů než mikroporézní membrány a díky tomu je schopna docílit unikátních vlastností, kterým nemohou konkurovat žádné jiné membrány na světě. Není tajemstvím, že nanovlákenná membrána NANOMEMBRANE je velmi podobná lidské pokožce a díky tomu se může pochlubit extrémně vysokou paropropustností, neboli schopností odvádět tělesnou vlhkost od pokožky člověka do vnějšího prostředí. Paropropustnost dvouvrstvého laminátu s nanovlákennou membránou je od Ret 0,89. Navíc je nanovlákenná membrána NANOMEMBRANE 100% větruodolná s extrémní hydrostatickou odolností.

SPOJENÍ S HYDROPHOBIC EXTREME

Nanovlákenná membrána NANOMEMBRANE je nejen vysoce hydrofobní, díky čemuž má tak vysoký vodní sloupec, ale navíc je vysoce oleofobní. Na povrch nanovlákenné membrány NANOMEMBRANE je nanesena tenká vrstvička nanočástic, čímž se vytvoří tzv. lotosový efekt, který zabraňuje znečištění unikátních pórů a tím zabraňuje zhoršení excelentních vlastností nanovlákenné membrány NANOMEMBRANE. Navíc ta samá technologie je použita i na vrchní tkaniny a pleteniny, ke kterým je nanovlákenná membrána NANOMEMBRANE nalaminována a díky tomu nejen nečistoty nemají šanci ulpět na povrchu tkaniny či pleteniny.

Zdroj www.nanomembrane.cz

Nanovlákna

Nanovlákna jsou vlákna jejichž průměr je menší než 900 nm, obvyklý rozsah průměrů vláken je mezi 100 – 500 nm. Díky této skutečnosti vynikají nanovlákenné vrstvy speciálními vlastnostmi: velký měrný povrch vysoká porozita malá velikost pórů možnost aditivace nanovláken, například biologicky aktivními látkami Na těchto vlastnostech je založen princip bariérových textilií a filtračních materiálů s obsahem nanovláken produkovaných firmou Nanovia s. r. o. Malá velikost pórů umožňuje mechanicky odfiltrovat prachové i biologické nečistoty velmi malých rozměrů, vysoká porozita zajišťuje dobrou propustnost těchto materiálů pro průnik vzduchu nebo kapaliny. Vše o nanovlákenných materiálech, jejich aplikacích a  výzkumných záměrech realizovaných v souvislosti s nanovlákny naleznete na www.nafigate.com nebo www.nanoasociace.cz.

Zdroj www.nanovia.cz